Kā droši iegādāties lietotu automašīnu – pirmā daļa

Automašīnas iegāde ir liels notikums, tāpēc pie auto iegādes ir svarīgi būt pacietīgam un veltīt pietiekamu uzmanību datu ievākšanai par automašīnu un tās pārdevēju. Sasteigta automašīnas iegāde ir ceļš uz dārgiem un ilgiem automašīnas remontiem, kā arī tas noteikti atstās negatīvu iespaidu uz Jūsu mentālo veselību. Sliktākajā gadījuma ir iespējami arī drošības riski, piemēram, ja automašīnai veikts nekvalitatīvs virsbūves remonts, tad sadursmes brīdī šāda automašīna nespēs efektīvi absorbēt triecienu.

Diemžēl jāatzīst, ka Latvijā joprojām daļa sabiedrības vēlas iedzīvoties uz citu iedzīvotāju rēķina, un mēģinās Jums “iesmērēt” automašīnu ar defektiem. Šādi var rīkoties gan privāts pārdevējs, kurš ir uzzinājis, ka viņa automašīnai gaidāms dārgs remonts, kā arī auto pārdevēji auto plačos, kad naudaskāre ir lielāka par godaprātu. Ja automašīnas cena ir mazāka nekā citām, līdzvērtīgām automašīnām, tad tas visbiežāk būs kāds slazds. Šādos gadījumos it īpaši svarīgi ir pilnībā pārbaudīt automašīnas datus un tās stāvokli.

Informācijas iegūšana par automašīnu

Sludinājuma teksta pārbaude

Kad sludinājumos ir atrasts auto, kurš izskata, aprīkojuma un cenas ziņā ir atbilstošs, tad vairākkārt pārlasiet sludinājuma tekstu. Kārtīgs pārdevējs sludinājumā būs ietvēris vismaz pāris teikumus par automašīnas stāvokli. Taču, ja teksts ir, piemēram, “Visi jautājumi pa telefonu”, tad jau jāturas no šāda sludinājuma pa gabalu. Respektīvi, kādā stāvoklī var būt automašīna, ja tās pārdevējs pat nevīžo uzrakstīt pāris teikumus par šo automašīnu? Vēl svarīgi ir apskatīt, vai pārdevējs ir norādījis valsts numura zīmi un VIN kodu, jo pēc šiem datiem var iegūt dažādu informāciju par automašīnu. Ja šie dati nav norādīti, tad esiet piesardzīgi.

Sludinājuma bilžu pārbaude

Nākamais solis ir rūpīga bilžu apskate. Katru bildi nepieciešams apskatīt detalizēti, ieteicams palielinājumā. Arī bildes uzņemšanas rakurss var kaut ko liecināt par automašīnu, piemēram, kāda noteikta automašīnas daļa var tikt slēpta. Jāpievērš uzmanība automašīnas krāsai, vai tā ir vienāda visās vietās, piemēram, vai durvis nav nedaudz citā tonī. Jāpievērš uzmanība virsbūves paneļu šķirbām, piemēram, šķirbas starp priekšējiem lukturiem un bamperi var liecināt par avāriju. Jāpievērš uzmanība rūsai, vai tā nav sākusi veidoties auto ārpusē. Ja rūsa jau ir redzama auto ārpusē, tad visticamāk arī citas konstrukcijas jau būs krietni parūsējušas. Ja vadītājs bildēs ir noslēpis numura zīmi, tad ieteicams uzreiz šādu piedāvājumu tālāk neskatīt.

CSDD datu pārbaude

Ja sludinājuma teksts nav aizdomīgs un auto bildes ir labas, tad nākamais solis ir datu ievākšana par automašīnu. Vispirms pārbaudiet automašīnas datus CSDD datubāzē. Lai to izdarītu, nepieciešams autorizēties portālā https://e.csdd.lv/ un tehniskās apskates sadaļā ievadīt automašīnas valsts reģistrācijas numuru. Šeit varēsiet apskatīt automašīnas tehniskās apskates datus, esošos un bijušos bojājumus, atgāzu līmeni, nobraukuma vēsturi, bremžu stāvokli u.c. informāciju. Svarīgi ir pārbaudīt, vai automašīnas nobraukums ir vienmērīgs un pieaugošs. Ja kādi dati jau šajā brīdi nesakrīt ar sludinājumā norādītajiem, tad vislabāk šo auto tālāk vairs neskatīt.

LTAB datu pārbaude

Nākamais solis ir datu pārbaude Latvijas transportlīdzekļu apdrošināšanas birojā jeb LTAB. Lai to izdarītu nepieciešams autorizēties ar i-banku vai e-parakstu portālā https://sms.ltab.lv/auto un ievadīt automašīnas valsts reģistrācijas numuru. Šeit varēsiet iegūt informāciju, vai konkrētā automašīna ir bijusi iesaistīta ceļu satiksmes negadījumos Latvijas teritorijā. Svarīgi ir lūkoties, vai automašīna nav iekļuvusi avārijā ar lielu zaudējumu apmēru. Jāpievērš arī uzmanība automašīnas cenai, jo luksusa automašīnām zaudējumu apmērs var viegli sasniegt pāris tūkstošus par sabojātu priekšējo lukturi vien.

Auto aprīkojuma pārbaude pēc VIN koda

Ja pārdevējs ir norādījis automašīnas VIN kodu, tad pēc tā ir iespējams aplūkot automašīnas aprīkojumu. Lai to izdarītu, veiciet google meklēšanu ar vaicājumu, “xyz vin check”, kur xyz vietā norādiet sava auto marku. Piemēram, BMW automašīnām aprīkojuma datus iespējams iegūt portālā https://www.mdecoder.com, ievadot pēdējos 7 simbolus no VIN koda. Šajā solī ir svarīgi saprast, vai automašīnai ir rūpnīcas aprīkojums, vai arī ir veiktas kādas modifikācijas. Modifikācijas bieži vien var liecināt par auto avāriju, un tās īpašnieks ir veicis detaļu nomaiņu no citas automašīnas. Piemēram, BMW automašīnām bieži vien auto īpašnieki uzstāda “M pack” bamperus tikai pēc avārijas, kad oriģinālie bamperi bijuši bojāti. Var mēģināt arī uzzvanīt uz sertificētu auto dīleri Latvijā un pajautāt auto vēsturi pēc VIN koda. Nepieciešamības gadījumā varat arī doties pie dīlera klātienē ar lūgumu par auto servisa vēsturi. Šādā gadījumā Jūs iegūstiet datus par auto servisa vēsturi arī no citām valstīm, jo visbiežāk servisa reģistri ir centralizēti. Var mēģināt arī uzdot jautājumus ārzemju forumos pēc VIN koda, kur kāds labvēlīgs servisa speciālists Jums iedos informāciju par auto servisa vēsturi.

Maksas datu pārbaude CSDD portālā

Sūtot īsziņu uz numuru 1800 ar tekstu “CSDD AA4545”, kur numuru aizstājiet ar nepieciešamo, var uzzināt dažādu informāciju par automašīnu. Svarīgākie dati ir auto ievešanas valsts un liegumu esamība. Esoši liegumi var apgrūtināt auto iegādi, jo tas var liecināt, piemēram, par nenomaksātu līzingu. Ja auto pārdevējs ir minējis auto ievešanas valsti, tad salīdziniet, vai šī informācija sakrīt. Ja auto ievests no dienvidu valstīm, piemēram, Itālijas vai Francijas, tad jārēķinās, ka šādam auto visbiežāk nebūs sēdekļu apsilde, autonomā apsilde, kā arī dīzeļdzinējiem nekad nebūs bijušas mainītas kvēlsveces. Ja auto ir ievests no ASV, tad 99.99% gadījumā auto būs bijis sists. ASV auto nepieciešams VIN kodu ierakstīt google meklētājā, kas ļaus iegūt auto fotogrāfijas no auto izsoles portāliem. Tādejādi Jūs varēsiet novērtēt, cik nopietni auto ir ticis bojāts un kas tieši bijis bojāts. Turieties pa gabalu no slīkoņiem (“water damage”) un stipri bojātām automašīnām, piemēram, ja kaut viens airbag ir nostrādājis.

Īpašnieka datu pārbaude Google

Būs lietderīgi arī veikt nelielu datu izpēti par auto pārdevēju. Šis solis ne vienmēr ir iespējams, jo ļoti atkarīgs no datu pieejamības un veiksmes, taču mēģināt ir vērts. No sludinājuma norakstiet auto pārdevēja tālruņa numuru un veiciet specializētu google meklēšanu, piemēram, “12345678 site:.lv”, kur numuru aizstājiet ar nepieciešamo. Ja meklēšanas rezultāti atrod kādu forumu vai citu portālu, kur šī pati persona ir norādījusi savu telefona numuru, tad tālāk mēģiniet noskaidrot personas vārdu un uzvārdu. Ja vārds un uzvārds ir gana unikāli, tad tālāk jau var veikt datu meklēšanu, piemēram, Facebook. Reizēm var atrast auto īpašnieku un viņa profilā redzēt papildus bildes ar auto un tā vēsturi. Kā jau minēju, šis process ir ļoti atkarīgs no veiksmes, un neieciešams pieiet šim solim radoši un ar pacietību. Ja izdodas atrast auto pārdevēju citos interneta portālos, un no publicētā satura rodas sajūta, ka šis cilvēks nav uzticams, turieties no šī auto pa gabalu.

Zvans auto pārdevējam

Pirms veikt zvanu auto pārdevējam, apkopojiet Jums interesējošos jautājumus datorā vai uz lapiņas. Svarīgi ir uzdot jautājumus par auto pēdējo apkopi, piemēram, kad un kurā servisā auto ir bijis pēdējoreiz remontēts, kādi remonti tikuši veikti, vai ir mainīta zobsiksna/piedziņas ķēde, kad mainīta eļļa, vai auto ir bijis smēķēts, kāds ir auto pārdošanas iemesls. Pievērsiet uzmanību, vai informācija, kuru iegūstat no pārdevēja, sakrīt ar visu iepriekš atrasto informāciju. Ja uzreiz pamaniet, ka kaut kas nesakrīt, konfrontējiet pārdevēju ar jautājumu, un skatieties, vai nenotiek nepamatota izvairīšanās no atbildes. Ja informācija nesakrīt un pārdevējam nav ticamu argumentu, turieties no šī auto pa gabalu. Jau zvana laikā pārdevējam pajautājiet, vai būs iespējams veikt testa braucienu. Vislabāk testa braucienu ir veikt pašam, bet minimālajā versijā pietiks arī, ja pārdevējs Jūs izvizinās. Svarīgi ir arī pārliecināties, vai auto testa brauciena laikā ir apdrošināts, to var apskatīt LTAB portālā.

AutoDNA atskaite

Ja visa līdz šim iegūtā informācija par automašīnu ir pozitīva, un Jūs nopietni apsveriet šo konkrēto auto iegādāties, tad pirms tā apskates pasūtiet AutoDNA atskaiti (cena aptuveni 15-20 eur). Šajā atskaitē Jūs varēsiet redzēt informāciju, vai šis auto nav reģistrēts zagto auto reģistros. AutoDNA portāls – https://www.autodna.lv.

Ja vēl neesi lasījis otro raksta daļu – to vari izdarīt šeit.

Mēs, AutoScan.lv, piedāvājam veikt auto diagnostiku ar profesionālu iekārtu visiem auto mezgliem dažu minūšu laikā. Uz vietas saņemsiet diagnostikas izdruku ar kļūdu sarakstu. Rezervējiet Jums vēlamo laiku šeit online vai pa telefonu +371 23271723.