Kā droši iegādāties lietotu automašīnu – otrā daļa

Auto apskate klātienē

Sāciet ar rūpīgu automašīnas vizuālo pārbaudi, pievērsiet uzmanību visiem virsbūves paneļiem, arkām, vai tur nav nekvalitatīvas krāsošanas pazīmes, rūsa vai buktes. Pārbaudiet auto priekšējos lukturus, vai tie izskatās vienādi, pārbaudiet to ražošanas datumu. Ja lukturiem ir atšķirīgs ražošanas gads, tas var liecināt par avāriju. Tālāk pārbaudiet auto interjeru, stūres un vadītāja krēsla nodilumu. Ja auto būs līdz 200 000 tūkstošu nobraukums, tad stūres un krēsla nodilumam jābūt minimālam. Stipri nodilusi stūre un vadītāja krēsls būs automašīnām ar 300 000 un vairāk nobraukumu. Jāņem vērā, ka automašīnas ar dīzeļdzinēju un no Vācijas, kā minimums būs braukušas 30-50 tūkst. kilometru gadā un vairāk. Pārbaudiet katru automašīnas elektro funkciju – logus, kondicionieri, gaismas, el. sēdekļus utt. Dažubrīd šķiet, ka tas jau ir mazsvarīgi pārbaudīt, vai automašīnai darbojas visi elektriskie logi vai krēsli, taču var nākties samaksāt labu naudu par elementāru elektro funkciju remontu. Pārbaudiet arī riepu stāvokli un ražošanas datumu. Nodilušas vai vecas riepas var liecināt par slikti uzturētu auto. Auto riepu ražošanas gadam meklējiet četru ciparu indikatoru uz riepas ārmalas, piemēram, 1418 – riepa ražota 14. nedēļā 2018. gadā (aptuveni 2018. gada marts). Pārbaudiet auto dzinēja telpu, pievērsiet uzmanību eļļas traipiem uz motora, dzesēšanas šķidruma līmenim, pārbaudiet eļļas līmeni, pārbaudiet vai nav redzami bojājumi lonžeroniem. Apskatiet auto servisa grāmatu, pārbaudiet, vai auto ir regulāri apkopts, un kāda veida remonti tam ir veikti. Ja pārdevējs nevar uzrādīt servisa vēsturi par pēdējiem gadiem, tad pajautājiet, kurā servisā tas ir remontēts. Atbildi validējiet pēc “common sense” metodes.

Ja auto vizuālā pārbaude ir pozitīva, tad piestartējiet dzinēju un pārbaudiet, cik labi motors reaģē uz gāzes pedāļa nospiešanu, savērsiet stūri pa labi un pa kreisi, pievērsiet uzmanību, vai nav lieku skaņu. Pārbaudiet, vai auto pastiprināti nedūmo. Pievērsiet uzmanību auto panelim, vai nav “check engine” brīdinājums un citi paziņojumi. Vislabāk automašīnu ir pārbaudīt, kad tās motors ir auksts, jo tad iespējams pārliecināties, cik labi auto startējas, vai nav kādi dīvaini trokšņi motorā, kā arī, cik vienmērīgi dzinējs strādā tikko pēc startēšanas. Ilga startēšana ar siltu vai aukstu motoru nav pieņemama, tas liecinās par problēmām degvielas padevē vai citiem defektiem.

Testa brauciens

Testa brauciena laikā noteikti izslēdziet audio atskaņotāju. Pievērsiet uzmanību trokšņiem no motora, ātrumkārbas vai dzinēja. Testa brauciena laikā pēc iespējas izbrauciet arī posmu pa kādu negludu ceļa virsmu, pamēģiniet asāk paātrināties, pēc iespējas pārbaudiet auto arī uz šosejas pie 90kmh – pievērsiet uzmanību dzinēja temperatūrai, stūres vibrācijai un bremžu vibrācijai. Nav konkrētas formulas, kā pareizi veikt testa braucienu, tāpēc svarīgi ir novērtēt kopējo iespaidu par auto pēc testa brauciena.

Pārbaude autoservisā

Ja līdz šim visa iegūtā informācija par automašīnu ir pozitīva, tad kā noslēdzošo soli nepieciešams veikt auto diagnostiku. Ieplānojat vizīti autoservisā, un vienojaties ar pārdevēju par auto apskati. Ja pārdevējs nevēlas auto pārbaudīt auto servisā, tad turieties no šāda auto pa gabalu. Nepievērsiet uzmanību, cik daudz laika un resursu jau esiet ieguldījuši šāda auto izpētē, jo vien fakts, ka auto pārdevējs nevēlas Jūsu klātbūtnē to pārbaudīt, Jums var izmaksāt četru ciparu skaitli auto remontos. Vissvarīgākais ir novērtēt auto diagnostiku visiem auto moduļiem – motoram, ātrumkārbai un visai elektronikai, kā arī veikt krāsas biezuma mērīšanu.

Apkopojums

Apkopojot uzskaitīto informāciju, pie auto iegādes veiciet sekojošas darbības:

  1. Kārtīgi izpētiet auto sludinājumu un bildes
  2. Pārbaudiet auto datus CSDD sistēmā (bezmaksas)
  3. Pārbaudiet auto datus LTAB sistēmā (bezmaksas)
  4. Pārbaudiet auto datus pēc VIN koda (bezmaksas)
  5. Pārbaudiet auto datus ar CSDD maksas īsziņu (0,85 Eur)
  6. Pamēģiniet atrast datus par īpašnieku Google
  7. Zvans pārdevējam
  8. AutoDNA atskaite (~ 17,00 Eur)
  9. Auto apskate klātienē un testa brauciens
  10. Auto diagnostika auto servisā (līdz 70 Eur)

Ja rūpīgi veiksiet katru no minētajiem soļiem, tad maksas atskaites un auto diagnostiku būs nepieciešams veikt 1-2 automašīnām, un būs jārēķinās ar vismaz 50-70 Eur izmaksām. Taču viss šis būs tā vērts, jo slikta pirkuma gadījumā izmaksas būs nesalīdzināmi lielākas.

Ja vēl neesi lasījis pirmo daļu – to vari izdarīt šeit.

Mēs, AutoScan.lv, piedāvājam veikt auto diagnostiku ar profesionālu iekārtu visiem auto mezgliem dažu minūšu laikā. Uz vietas saņemsiet diagnostikas izdruku ar kļūdu sarakstu. Rezervējiet Jums vēlamo laiku šeit online vai pa telefonu +371 23271723.